Licensed to University of Northern Iowa HY-TEK's Meet Manager 5/9/2014 04:40 PM
                    2014 Mark Messersmith Invite - 5/9/2014                    
                               Cedar Falls, Iowa                               
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Cole, Danyelle               Drake                  12.12      12.34q -2.7 
  2 Winston, Tiara               Drake                  11.86      12.55q -2.7 
  3 Kinlow, Ariel                Drake                  12.24      12.59q -2.7 
  4 Campbell, Jessica            Drake                  12.65      12.81q -2.7 
  5 Holub, Courtney              Northern Iow           13.50      13.25q -2.7 
  6 Whitaker, Daianera           Northern Iow           12.98      13.46q -2.7 
  7 Beyer, Shelby                Northern Iow           13.50      13.60q -2.7 
 
Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Kinlow, Ariel                Drake                  25.23      25.63   NWI  10   
  2 Campbell, Jessica            Drake                  26.00      25.77   NWI   8   
  3 Salzbrenner, Holly           Northern Iow           26.50      26.40   NWI   6   
  4 Whitaker, Daianera           Northern Iow           26.74      26.73   NWI   5   
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clock, Amber                 Northern Iow         2:10.00    2:13.68   10   
  2 Correy, Brette               Northern Iow         2:10.00    2:13.73    8   
  3 Kite, Lindsey                Northern Iow         2:15.00    2:22.65    6   
  4 Gann, Laura                  Drake                2:20.65    2:24.78    5   
  5 Kauder, Mariah               Drake                2:25.00    2:26.30    4   
  6 Hardy, Cassandra             Drake                2:22.90    2:27.22    3   
  7 Arteaga, Celeste             Drake                2:28.00    2:31.69    2   
  8 Venezia, Celia               Drake                2:22.46    2:32.18    1   
  9 Varney, Shelby               Drake                2:27.00    2:37.50  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Aerts, Cassie                Drake                4:48.75    4:54.69   10   
  2 Stevens, Haley               Northern Iow                    5:04.37    8   
  3 Kauder, Mariah               Drake                5:00.00    5:06.41    6   
  4 Parks, Stephanie             Drake                5:10.00    5:12.84    5   
  5 Kirchoff, Kelsey             Northern Iow         4:45.00    5:18.87    4   
 
Women 100 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 MacNeill, Christine          Northern Iow           14.00      14.08q  1.2  1 
  2 Yeager, Sarah                Drake                  13.63      14.11q -0.7  2 
  3 Knodle, Paige                Northern Iow           13.93      14.26q -0.7  2 
  4 Peth, Rachel                 Northern Iow           14.40      14.34q -0.7  2 
  5 Welch, Destani               Drake                  15.16      15.06q  1.2  1 
  6 Gorsuch, Tessa               Northern Iow           14.80      15.24q  1.2  1 
  7 Ackerman, Abbie              Northern Iow           15.30      15.46q -0.7  2 
  8 Johnson, Ashley              Drake                  14.56      15.74q -0.7  2 
  9 Wandling, Emily              Northern Iow           16.80      16.24   1.2  1 
 10 Rath, Chaley                 Northern Iow           15.72      16.40   1.2  1 
 11 Huska, Lisa                  Drake                  16.72      17.55   1.2  1 
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Knodle, Paige                Northern Iow           14.26      14.16  -2.6  10   
  2 MacNeill, Christine          Northern Iow           14.08      14.28  -2.6   8   
  3 Peth, Rachel                 Northern Iow           14.34      14.78  -2.6   6   
  4 Johnson, Ashley              Drake                  15.74      15.55  -2.6   5   
  5 Ackerman, Abbie              Northern Iow           15.46      15.59  -2.6   4   
  6 Welch, Destani               Drake                  15.06      15.73  -2.6   3   
  7 Gorsuch, Tessa               Northern Iow           15.24      16.26  -2.6   2   
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roberts, Emily               Northern Iow         1:04.00    1:04.11   10   
  2 Roberts, Jennifer            Northern Iow         1:05.00    1:07.58    8   
  3 Howes, Stacey                Northern Iow         1:08.00    1:08.32    6   
  4 Johnson, Ashley              Drake                1:08.62    1:09.84    5   
  5 Huska, Lisa                  Drake                1:08.39    1:10.10    4   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northern Iowa  'A'                                  46.50      48.86    9   
  1 Drake  'A'                                          46.48      48.86    9   
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Endelman, Emily              Northern Iow           1.67m      1.65m   10   
  2 Rath, Chaley                 Northern Iow           1.73m      1.60m    8   
 
Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Torresani, Libby             Northern Iow           4.08m      3.67m   10   
  2 Roche, Jennifer              Northern Iow           3.73m      3.52m    8   
  3 Corkum, Taylor               Northern Iow           3.73m      3.37m    6   
  4 Ambrose, Kathryn             Drake                  3.40m      3.22m    5   
 
Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Knodle, Paige                Northern Iow           5.89m      5.70m  -2.1  10   
  2 Rice, Tatiana                Northern Iow           5.70m      5.47m  -2.3   8   
  3 Peth, Rachel                 Northern Iow           5.48m      5.29m  -2.1   6   
  4 Wandling, Emily              Northern Iow           5.45m      5.14m  -2.7   5   
 
Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rice, Tatiana                Northern Iow          11.50m     10.99m  -2.7  10   
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindstrom, Jamie             Northern Iow          15.02m     14.86m   10   
  2 Rabon, Sydney                Northern Iow          14.14m     13.56m    8   
  3 Pate, Sarah                  Unattached            12.90m     13.08m    6   
  4 Wandling, Emily              Northern Iow          11.19m     11.60m    5   
  5 Henniges, Makaya             Unattached            11.80m     11.24m    4   
  6 Jones, Tydel                 Unattached            11.60m     10.32m    3   
 
Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Goodell, Dakotah             IOWA                  49.76m     51.62m   10   
  2 Schmidt, Chloe               Northern Iow          45.95m     45.89m    8   
  3 Stahle, Amanda               IOWA                  48.54m     45.79m    6   
  4 Herra, Lindsay               IOWA                  46.39m     45.65m    5   
  5 Lindstrom, Jamie             Northern Iow          44.81m     44.09m    4   
  6 Pate, Sarah                  Unattached            41.90m     43.03m    3   
 
Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindstrom, Jamie             Northern Iow          52.86m     54.78m   10   
  2 Rabon, Sydney                Northern Iow          54.51m     51.65m    8   
  3 Jones, Tydel                 Unattached            46.00m     47.40m    6   
  4 Pate, Sarah                  Unattached            35.00m     46.31m    5   
  5 Henniges, Makaya             Unattached            30.00m     42.33m    4   
  6 Schmidt, Chloe               Northern Iow          46.26m     41.95m    3   
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Knodle, Paige                Northern Iow          46.20m     45.19m   10   
  2 Burns, Rachel                Northern Iow          39.71m     40.06m    8   
  3 Wandling, Emily              Northern Iow          37.21m     38.68m    6   
  4 Gattone, Allison             IOWA                  39.03m     36.57m    5   
  5 Peth, Rachel                 Northern Iow                     33.55m    4   
 
Men 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Norman, Brandon              Northern Iow           11.43      11.29q -1.5 
  2 Brown, Cam                   Northern Iow           10.99      11.30q -1.5 
  3 Davenport, Jesse             Northern Iow           11.00      11.48q -1.5 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Jordan, Steven               Drake                  21.70      21.54  -1.4  1  10   
  2 Brown, Charles               Northern Iow           22.15      21.86  -1.4  1   8   
  3 Hill, Marshall               Northern Iow           22.23      22.25  -1.4  1   6   
  4 Guske, Jordan                Northern Iow           22.00      22.39  -1.4  1   5   
  5 Norman, Brandon              Northern Iow           22.95      22.59  -1.4  1   4   
  6 Buczek, Sean                 Drake                  24.20      23.35  -1.4  1   3   
 -- Davenport, Jesse             Northern Iow           22.00         NT  -0.4  2 
 -- Newtoff, Ryan                Northern Iow           22.45         NT  -0.4  2 
 -- Eischeid, Brody              Northern Iow           22.70         NT  -0.4  2 
 -- Larney, Josh                 Unattached             21.40         NT  -0.4  2 
 -- Carnes, Brandon              Northern Iow           20.98         NT  -0.4  2 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Guske, Jordan                Northern Iow           49.00      50.00   10   
  2 Eischeid, Brody              Northern Iow           49.30      50.45    8   
  3 Goad, Scott                  Drake                  51.16      51.28    6   
  4 Elkins, Zachary              Drake                  53.39      51.35    5   
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kibby, Calvin                Northern Iow         1:55.00    1:55.81   10   
  2 Black, Colynn                Northern Iow         1:54.79    1:56.73    8   
  3 Arndt, Andrew                Northern Iow         1:55.64    1:56.80    6   
  4 Wetherell, Bailey            Northern Iow         1:58.00    1:59.27    5   
  5 Webb, George                 Drake                1:56.34    2:00.33    4   
  6 Pingel, Wade                 Northern Iow         1:56.30    2:00.69    3   
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eckman, Guy                  Drake                4:00.48    4:11.29   10   
  2 Wiemers, Zachary             Northern Iow                    4:17.10    8   
  3 Ross, Ryan                   Drake                4:08.00    4:19.35    6   
 
Men 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Barth, Sebastian             Northern Iow           13.84      14.55q -1.5 
  2 Newtoff, Ryan                Northern Iow           14.46      14.71q -1.5 
  3 Rus, Jon                     Northern Iow           14.70      14.80q -1.5 
  4 Puls, Channing               Northern Iow           15.03      15.33q -1.5 
  5 Addison, Steven              Northern Iow           15.29      15.50q -1.5 
  6 Foreman, Jeffery             Drake                  15.63      15.82q -1.5 
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Holmes, Ethan                Unattached             50.51      50.96   10   
  2 Newtoff, Ryan                Northern Iow           51.89      51.01    8   
  3 Marsh, Travis                Drake                  52.57      53.39    6   
  4 Black, Raheem                Northern Iow           53.44      54.12    5   
  5 Asberry, Kai                 Drake                  52.29      57.40    4   
  6 Allen, Andy                  Unattached             55.42    1:00.19    3   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northern Iowa  'A'                                  40.80      41.53   10   
  2 Drake  'A'                                          41.42      41.68    8   
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poore, Braydee               Northern Iow           2.03m      1.93m    9   
  1 Larson, Thomas               Northern Iow           2.05m      1.93m    9   
 
Men Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coover, Jeff                 Unattached                        5.42m   10   
  2 Szamlewski, Corey            Northern Iow           5.05m      5.08m    8   
  3 Fenner, Charles              Northern Iow           4.80m      4.48m    6   
  4 Perkins, Adam                Drake                  4.25m      4.18m    5   
  5 Foreman, Jeffery             Drake                  3.80m      3.73m    4   
 -- Schimek, Matt                Drake                  3.93m         NH  
 
Men Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Brown, Charles               Northern Iow           7.30m      7.00m  -2.6  10   
  2 Johnson, Mark                Unattached             7.16m      6.97m  -2.4   8   
  3 Riesselman, Weston           Northern Iow           7.42m      6.84m  -2.7   6   
  4 Koch, Shawn                  Northern Iow           7.00m      6.70m  -2.7   5   
  5 Addison, Steven              Northern Iow           7.00m      6.22m  -2.3   4   
 
Men Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Brown, Charles               Northern Iow          14.60m     13.80m  -2.3  10   
  2 Koch, Shawn                  Northern Iow          14.75m     13.63m  -2.4   8   
  3 Buczek, Sean                 Drake                 13.21m     13.34m  -2.1   6   
  4 Addison, Steven              Northern Iow                     12.70m  -2.7   5   
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jennings, Mark               Minnesota             17.00m     17.29m   10   
  2 Onyia, Emmanuel              Minnesota             17.00m     16.88m    8   
  3 Baker, Justin                Unattached            17.00m     16.83m    6   
  4 Hussung, Logan               Minnesota             17.00m     16.50m    5   
  5 Meyers, Avery                IOWA                  16.82m     16.24m    4   
  6 Dunn, Justin                 Northern Iow          14.90m     14.89m    3   
  7 Humpal, Jake                 Northern Iow          13.30m     13.45m    2   
 
Men Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Madison, Chase               Unattached            61.68m     56.94m   10   
  2 Johnson, Luke                Minnesota             52.00m     55.73m    8   
  3 Howard, Dominique            Minnesota             58.00m     55.51m    6   
  4 Schiffer, Matt               Northern Iow          57.26m     54.55m    5   
  5 Barber, Justin               Minnesota             56.00m     54.40m    4   
  6 Williams, Jordan             Unattached            58.90m     53.80m    3   
  7 Jennings, Mark               Minnesota             54.00m     51.24m    2   
  8 Colfack, Evan                Northern Iow          47.97m     47.08m    1   
  9 Meyers, Avery                IOWA                  51.98m     46.32m  
 10 Dunn, Justin                 Northern Iow          46.04m     46.26m  
 11 Humpal, Jake                 Northern Iow          41.65m     41.86m  
 12 Hansen, Kyle                 Unattached            40.43m     41.66m  
 13 Dolan, Michael               Drake                 40.80m     41.29m  
 14 Rus, Jon                     Northern Iow                     29.22m  
 -- McDonnell, Adam              Northern Iow          48.96m       FOUL  
 
Men Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferretti, Gian               Unattached            66.00m     67.92m   10   
  2 Lehman, Jon                  Minnesota             65.00m     66.40m    8   
  3 Barber, Justin               Minnesota             58.00m     58.08m    6   
  4 McDonnell, Adam              Northern Iow          58.87m     56.37m    5   
  5 Stelter, Viktor              Minnesota             55.00m     53.78m    4   
  6 Riedy, Mac                   Unattached            49.00m     50.12m    3   
  7 Dolan, Michael               Drake                 44.75m     47.78m    2   
  8 Bender, Colton               Unattached            49.00m     46.74m    1   
  9 Colfack, Evan                Northern Iow          45.78m     40.90m  
 -- Schiffer, Matt               Northern Iow          55.00m       FOUL  
 
Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connors, Logan               Minnesota             60.00m     64.57m   10   
  2 McDonnell, Adam              Northern Iow          64.50m     59.97m    8   
  3 Lindaman, Ben                Northern Iow                     57.59m    6   
  4 Silkman, David               Drake                 59.33m     54.77m    5   
  5 Balke, Alexander             Unattached            53.40m     53.02m    4   
  6 Rus, Jon                     Northern Iow                     48.71m    3   
  7 Degraffenreid, Philip        Drake                 34.25m     31.08m    2   
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Northern Iowa              275        2) Drake                      85   
    3) IOWA                        26                                           
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Northern Iowa              217        2) Drake                      86   
    3) Minnesota                   71        4) IOWA                        4